Myokarditída je zápalové ochorenie myokardu (srdcového svalu), ktorého najčastejšou príčinou vzniku je vírusová infekcia. Prejavuje sa oslabnutím srdca, ktoré môže viesť až ku srdcovému zlyhaniu. S odstupom času však väčšinou dôjde ku obnoveniu funkcie myokardu.

Symptómy

v prípade len mierneho zápalu srdcového svalu alebo v úvode ochorenia nemusí pacient pociťovať žiadne ťažkosti. Ak dôjde ku progresii ochorenia typické sú: príznaky zo základného ochorenia (kašeľ, zvýšená teplota, bolesti kĺbov a svalov, bolesti hrdla, celková únava) a príznaky z postihnutia srdca ako sú bolesti na hrudníku, arytmie, sťažené dýchanie (najmä pri námahe), opuchy dolných končatín/členkov, ale aj smrť.

Príčina vzniku

väčšinou sa príčina ochorenia nezistí a diagnostikuje sa len vylúčením iných ochorení srdca, spôsobená však býva vírusovou, bakteriálnou a parazitárnou infekciou, niektorými liekmi alebo doplnkami výživy (najmä pri posilovaní), ožiarením a inými.

Komplikácie

srdcové zlyhanie, vznik krvných zrazenín v srdci, vznik arytmií, náhla srdcová smrť.

Prevencia vzniku

doliečenie infekcií, očkovanie, ochrana pred kliešťovou infekciou, po prekonanej myokarditíde je potrebné fyzické šetrenie pacienta po dobu pol roka.


Diagnostika

EKG (arytmie), ultrazvukové vyšetrenie srdca (oslabená funkcia srdca, zväčšenie srdcových oddielov), krvné testy (zápalové a pečeňové parametre), CT srdca, katetrizačné vyšetrenie srdca (vylúčenie ischemickej príčiny zhorčenia funkcie srdca), biopsia myokardu, pátranie po príčine infekcie – RTG hrudníka, výtery z nosa, hrdla, spútum, kultivácia moča a iné.

Liečba

je zameraná na liečbu základného ochorenia, teda vyvolávajúcej infekcie. Využíva sa medikamentózna liečba, pri veľmi ťažkom priebehu infekcie aj podpory krvného obehu a prípadne transplantácia srdca.

Nájdite chorobu alebo stav podľa prvého písmena

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ