Spolu s OZ Košická Záchranka sme odovzdali ďalší automatický defibrilátor

Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., v závere októbra odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.

Inštalácia automatických externých defibrilátorov určených pre verejné použitie dnes súvisí s rozvojom rýchle žijúcej spoločnosti, rastúcim stupňom stresu a nezdravým spôsobom života. Takto sa rapídne zvyšuje počet ľudí trpiacich tzv. civilizačnými ochoreniami, ako sú napr. vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka či obezita. Tieto rizikové faktory majú výrazný vplyv na výskyt srdcovocievnych ochorení. V dôsledku náhlej poruchy elektrickej činnosti srdca – fibrilácie komôr srdca, na podklade akútneho infarktu myokardu či poruchy srdcového rytmu, zomrie v Slovenskej republike približne 5 tisíc ľudí ročne, čo je asi 15 úmrtí denne. Komorová fibrilácia je stav náhleho zastavenia obehu, ktorý bez jedinej účinnej liečby – včasnej elektrickej defibrilácie pomocou prístroja a poskytnutia neodkladnej resuscitácie – vedie vždy k náhlemu úmrtiu.

„Občianske združenie Košická Záchranka nie je ľahostajné tejto problematike, výraznou mierou sa angažuje aj v tejto oblasti. Sme ľudia, ktorí sme dlhoročnými záchranármi a aj táto iniciatíva pomôže účelu osadenia AED z vlastných a individuálnych zdrojov či prostriedkov, prípadne aj verejnej zbierky pre program verejnej dostupnosti automatických externých defibrilátorov. Cieľom je aktívna implementácia na strategických priestranstvách a miestach s väčším výskytom osôb v meste Košice. Projekt okrem organizácie osadení AED zahŕňa aj realizáciu osvety a edukácie významu prvej pomoci, prezentácie neodkladnej resuscitácie detí a dospelých, ako aj systém technického zabezpečenia a údržby verejne dostupných AED,“ približuje zástupca Občianskeho združenia Košická Záchranka PhDr. Juraj Sýkora, MPH, MBA.

„Výhodou automatického externého defibrilátora je, že dokáže samostatne vyhodnotiť EKG pacienta do tej miery, že spoľahlivo rozhodne o potrebe defibrilácie. Následne vyzve záchrancu spustiť defibrilačný výboj. Zároveň laik ho dokáže jednoducho použiť, keďže okrem písaných a obrazových inštrukcii dáva obsluhe aj hlasové pokyny. Vzhľadom na tieto jeho charakteristiky je AED základným pilierom úspešnej resuscitácie pacienta so zastavením krvného obehu laikmi v teréne,” konštatuje prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny UPJŠ LF a VÚSCH, a.s., MUDr. Dušan Rybár, PhD., MHA.

Automatický externý defibrilátor je prenosný prístroj, určený pre použitie pri laickej aj odbornej prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu v dôsledku fibrilácie komôr alebo inej závažnej srdcovej arytmie. Údajmi o umiestnení a reálnej dostupnosti týchto prístrojov disponuje Operačné stredisko Zdravotnej záchrannej služby SR, a teda ich operátori dokážu naviesť záchrancu k najbližšiemu AED a zároveň podať adekvátne inštrukcie pri záchrane života.

Leave a reply