Svetové prvenstvo kardiochirurgov Kliniky srdcovej chirurgie, VÚSCH, a.s., a Lekárskej fakulty UPJŠ, Košice

Kardiochirurgický tím Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach zrealizoval ako prvý na svete unikátnu operáciu srdca, pri ktorej pacientovi vytvorili novú pľúcnu chlopňu z jeho vlastného tkaniva a zároveň vymenili poškodenú aortálnu chlopňu za pôvodnú pľúcnu chlopňu. Ide o modifikáciu dnes už existujúcej Rossovej operácie, no je omnoho zložitejšia. Pacientovi však prinesie hneď niekoľko benefitov. Tie pozostávajú z eliminácie doživotnej antikoagulačnej liečby, naviac vlastné tkanivo (nová pľúcna chlopňa vymodelovaná z vlastného osrdcovníka) je viac rezistentné na potenciálnu infekciu v budúcnosti. Ďalšou výhodou tejto operácie je cena za špeciálny zdravotný materiál (chlopňové náhrady a pod.), ktorá je minimálna, prakticky nulová.

Dva špičkové kardiochirurgické tímy pracovali na záchrane srdca 35 ročného pacienta 8 hodín na dvoch operačných sálach. Kým na jednej sa realizovala explantácia poškodenej aortálnej chlopne a jej následná výmena za pacientovu vlastnú pľúcnu chlopňu, na druhej vznikala úplne nová pľúcna chlopňa z vlastného tkaniva pacienta. Rossovu operáciu modifikoval špičkový slovenský kardiochirurg doc. MUDr. Adrián Kolesár, PhD., MPH s dvoma českými kolegami: „Rossova operácia ako taká sa vo svete realizuje, avšak okrem nášho ústavu ju na Slovensku u dospelých nerobia nikde. Teda v tomto prípade, sme prvýkrát na svete, vymodelovali novú pľúcnu chlopňu z vlastného osrdcovníka pacienta namiesto štandardne požívaného tzv. homograftu (od darcu) alebo biologickej chlopňovej náhrady. Je to taký pomyselný vrchol technickej zložitosti. Veľa chirurgov na svete túto operáciu nerobí, je totiž technicky náročná a, samozrejme, riziková.“

Mladý 35 ročný pacient Matej Pavlovič vďaka tejto operácii bude viesť kvalitnejší a stále plnohodnotný život bez každodenného užívania liekov: „Pre mňa ten najväčší faktor toho rozhodnutia bolo, že nemusím užívať žiadne lieky do konca života. To bol ten najhlavnejší dôvod.“

Ďalším benefitom zložitého zákroku je aj to, že pacient nemá v tele žiadne cudzie teleso či tkanivo. Novú chlopňu vytvoril z vlastného osrdcovníka pacienta uznávaný český kardiochirurg doc. MUDr. Jaroslav Benedík, PhD. (Kardiologické oddelenie, Nemocnice na Homolce, Praha): „Nové bolo to, že sme namiesto cudzieho tkaniva použili vlastné tkanivo na konštrukciu chlopne. Ja som premyslel svoju časť operácie, teda modelovanie chlopne, a ostatní tú svoju.“

Dôležitú úlohu zohral aj ďalší špičkový český kardiochirurg doc. MUDr. Vilém Rohn, CSc. (Kardiochirurgická klinika VFN, Praha), ktorý sa dlhodobo špecializuje na štrukturálne choroby srdca a vrodené vývojové chyby v dospelosti. „Prišli sme na tento nápad, že by to do budúcna malo fungovať lepšie, než štandardne používané náhrady pľúcnej chlopne, pretože tam ide o dlhodobý priebeh 15-20 rokov. A ak by sme toto nejakým spôsobom dokázali, tak by to bola metóda voľby. Myslím si, že tá operácia má veľkú budúcnosť a veľký potenciál.“

Kardiochirurg a zároveň generálny riaditeľ Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb MUDr. Štefan Lukačín, PhD., MHA, bol štvrtým chirurgom zapojeným do unikátnej operácie. Podľa jeho slov ide o významný míľnik na poli kardiochirurgie: „Na realizáciu takéhoto zákroku potrebujete naozaj tých najlepších z najlepších, ak sa to však podarí, čo je nepochybne tento prípad, môže to znamenať pre mnohých mladých ľudí na svete neporovnateľne kvalitnejší život. A to ma na tom najviac teší.“

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb ročne vykoná približne 900 kardiochirurgických operácií, pričom neraz ide o technicky náročné a život zachraňujúce zákroky. Veľká väčšina, približne 80 % z nich je vykonaných v mimotelovom obehu, ostatné na bijúcom srdci. Prioritou je v aktuálnej dobe realizácia operácií s čo najmenším zásahom do tela pacienta, teda tzv. miniinvazívne kardiochirurgické operácie a taktiež záchovné operácie chlopní, tzv. plastiky.

Leave a reply