Ako zvládnuť horúčavy s ochoreniami srdca?
Slnečné lúče v kombinácii s vysokými teplotami a s vlhkosťou dokážu potrápiť nejeden organizmus. Špeciálnou skupinou sú kardiologickí pacienti. Na otázky odpovedá: medicínsky riaditeľ pre nechirurgické odbory a podpredseda predstavenstva VÚSCH, a.s. Košice doc. MUDr. Martin Studenčan, PhD.
- Čo spôsobuje nadmerné teplo a ako vplýva na organizmus ľudí so srdcovocievnymi ochoreniami?
„Zvýšená teplota prostredia vo všeobecnosti zvyšuje pocit únavy a zrýchľuje pulzovú frekvenciu. Ide vlastne o kompenzačné prejavy organizmu, ktoré súvisia s termoreguláciou a taktiež so stratou tekutín pri ich zvýšených stratách, a to dýchaním a potením. Táto situácia u kardiakov, predovšetkým pri ischemickej chorobe srdca, môže viesť k zhoršovaniu prejavov ochorenia, ako je napríklad častejší výskyt angíny pektoris, alebo dokonca rozvoj akútneho koronárneho syndrómu. Iným prejavom dehydratácie môže byť zvýšený výskyt srdcových arytmií.“
- Aké pravidlá by mali „kardiaci“ dodržiavať v horúcich dňoch?
„Ľudia so srdcovocievnymi problémami by sa mali vyhýbať vysokým teplotám, čo však neznamená, že musia sedieť doma. K základným opatreniam patrí predovšetkým prevencia dehydratácie, t. zn. primeraný prívod tekutín a vyhýbanie sa priamemu pobytu na slnku, preferovanie chládku a pod.“
- Na čo špeciálne by si mali dávať pozor ľudia s chorobami srdca či vysokým krvným tlakom (prípadne s ďalšími častými kardiovaskulárnymi problémami?
„Zlým signálom môže byť častejší výskyt bolestí na hrudi (angíny pektoris), ale aj zhoršená tolerancia námahy pre dýchavicu, sťažené dýchanie v ľahu a potreba vertikalizácie (tzv. ortopnoe), opuchy, prechodné poruchy vedomia. V týchto situáciách by mal kardiak navštíviť svojho lekára.“
Pravidlá správneho pitného režimu:
Na pitie je najlepšia čistá pitná voda, minerálky, ktoré doplnia telu minerály, vylučované potením a močom. Odporúčajú sa aj bylinkové a ovocné čaje, prípadne šťavy riedené vodou, avšak pozor na príliš veľa cukru, ktorý zvyšuje pocit smädu. Vhodné je aj čerstvé ovocie, napríklad melóny. V prípade nápojov je však potrebné dať pozor na obsah cukru, malo by ho byť čo najmenej, pretože tiež zvyšuje pocit smädu. Deťom a seniorom je potrebné počas dňa ponúkať pitie, pretože necítia pocit smädu. Alkohol by sme mali v horúcich dňoch vylúčiť úplne, kávu s mierou, pretože je močopudná. Po každej šálke kávy by mal automaticky nasledovať pohár vody.“
Varovné signály nedodržiavania pitného režimu:
Suché pery, tmavý moč, slabosť či bolesť hlavy.
Leave a reply